Pomniki i miejsca pamięci

Krótkość żywota fragmentPomnik Katyń 1940 z nazwiskami
Pomniki i miejsca pamięci

KATYŃ 1940

W 1939 r. Armia Czerwona wzięła do niewoli ok 250.000 polskich jeńców.Około 15.500 oficerów zawodowych i rezerwy Wojska Polskiego,Korpusu Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej.Umieszczono ich w obozach Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk.W kwietniu 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w dołach śmierci w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Symboliczne tabliczki na Pomniku upamiętniają jeńców z rodzin Stowarzyszenia "KATYŃ" w Szczecinie.

Więcej…
 
Pomnik Pamięci Olimpijczyków
Pomniki i miejsca pamięci

Pomnik Pamięci Olimpijczyków - Citius Altius Fortius
Pomnik wykonano na zlecenie Szczecińskiego Klubu Olimpijczyka i Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w 2010 roku.
Projekt pomnika-Jakub Lewiński
Wykonanie Zakład Kamieniarski Lastrico

 

Więcej…
 
Aleja zasłużonych
Pomniki i miejsca pamięci

Kwatera ta była w swoim czasie najpiękniejszym zakątkiem Cmentarza.Groby zostały usytuowane wokoło okrągłego basenu z fontanną.

 

Czytaj całość...
 
Lapidarium...
Pomniki i miejsca pamięci

Lapidarium na Cmentarzu Centralnym jest położone na wzgórzu przy linii kolejowej wyznaczającej wschodnią granicę nekropolii, powstało na terenie dawnego „gaju urnowego”. Ów „gaj” projektu współtwórcy cmentarza i pierwszego jego dyrektora, Georga Hanniga stanowił część większego założenia – kwater urnowych rozplanowanych na poprzecznej osi cmentarza za kaplicą.

 

Czytaj całość...
 
Kwatera Wojenna i Pomnik Braterstwa Broni
Pomniki i miejsca pamięci

Najbardziej okazała kwatera na Cmentarzu Centralnym. Od  1946 r. na Cmentarz Centralny przenoszono szczątki żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie walk na Pomorzu Zachodnim oraz w pierwszym okresie powojennym. Na tej kwaterze spoczeło ogółem 3012 żołnierzy i 20 cywilów radzieckich (w tym 2566 nieznanych) a także 367 żołnierzy i cywilów polskich.

Czytaj całość...
 
Tym,którzy nie powrócili z morza
Pomniki i miejsca pamięci

Pomnik „Tym którzy nie powrócili z morza...”postawiony został w 1989r.Powstał on z inicjatywy kapitana Żeglugi Wielkiej Andrzeja Huza i kapitan Waldemara Łęckiego.Pomysł został zrealizowany dzięki wsparciu szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.W artykule umieściłem wykaz statków i ludzi morza którzy nie powrócili..

 

Czytaj całość...
 
Kwatera Pionierów Szczecina
Pomniki i miejsca pamięci
W połowie lat siedemdziesiątych została uporządkowana najstarsza polska kwatera przy alei zachodniej,którą zniszczono w 1957r.Z inicjatywy Lubomira Mellowa,Franciszka Jamrożego i Brunona Taydelta zbudowano tu obelisk,który został odsłonięty 26.04.1975r.,w trzydziestą rocznicę zajęcia Szczecina przez wojska radzieckie
Czytaj całość...